Uprostřed bitevní vřavy
Historický seriál z období napoleonských válek
Projekt „Moravské elegie“ by chtěl vrátit diváka a zájemce o historii do přelomu 18. a 19. století. Do reality a prožitku života mladého muže, který byl postaven do tehdy neřešitelné situace vykořenění ze stavovsky určeného způsobu života. Násilným zařazením do vojska a nucenou účastí v hrůzách válek a poznáváním reality se před ním otevírají jiné pohledy na svět. A pohledy lidské jsou vlastně stále stejné.
Podívejte se na část životního příběhu Jana Nepomuka Prokeše, kterému bylo určeno poznávat svět tím nejobtížnějším způsobem – ve službě na válečném Martově poli, kterým se stalo i pole moravské…
První díl
Jan Nepomuk Prokeš se narodil v Dubňanech, panství Moravský Krumlov ve vlastnictví knížecí rodiny Liechtensteinů. Jako druhorozený pro své nadání je poslán na gymnázium do Znojma, má se snad později stát knězem.
Jan Nepomuk je však nejen vnímavý, ale i zdatný a vzdorovitý, proto je po několika letech z gymnázia vyloučen. Po návratu domů se stává kovářem. Pro zručnost, ale i pro znalost výpočtů, písma, němčiny a základů latiny, je přes svůj věk záhy v čele místní omladiny.
Ačkoliv není poddaným, nadělá si spoustu nepřátel. Zvláště panu radnímu, který začíná tušit, že do hry vstupuje i jeho dcera Julie, mezi níž a Janem Nepomukem vzniká vztah…
Bubny verbírů víří vzduch ve vsích i městech. Naplnění počtů odvedených mužů k vojsku je více než řešením, jak se zbavit nepohodlných a vzpurných. Na deset a více let, zpravidla navždy… Jan Nepomuk Prokeš je odveden.
A tak osud v podobě smrťáka na tamborském bubnu roztočil svůj první vrh s kostkami života i smrti…